Τα Μουδανιά παρουσιάστηκαν αποφασισμένα και πήραν μια σημαντική νίκη στην έδρα του Ηρακλή με 0-2.
Με το διπλό αυτό τα Μουδανιά αύξησαν τη διαφορά από τον αντίπαλο τους κατά τρεις πόντους και ανέβηκαν στη βαθμολογία.
O ΠΟΜ με το καλησπέρα άνοιξε το σκορ με αποτέλεσμα να αποβάλει το άγχος ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα του.
Πάντως, είναι αξιέπαινη η προσπάθεια των γηπεδούχων και σίγουρα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι παρόλα αυτά αγωνίστηκαν χωρίς τερματοφύλακα εξαιτίας σοβαρού τραυματισμού του Μαυρίδη. Η Φώκαια είχε ευκαιρίες, διαμαρτύρεται και για μια φάση όπου ζητάει πέναλτι, ωστόσο το γκολ δεν σημειώθηκε.