Με μία εξαιρετική εμφάνιση, η Μαρία Σάκκαρη έστειλε την Ελλάδα στα νοκ άουτ του United Cup. Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό τένις, κέρδισε με 2-0 την βελγίδα Ελίζ Μέρτενς (6-1, 7-5 σε 1 ώρα και 23 λεπτά) και έκανε το 2-1 για την Ελλάδα στη σειρά.

Ετσι, ακόμη και να χάσει τα άλλα δύο ματς της ημέρας, υπερτερεί σε τριπλή ισοβαθμία και περνά στον τελικό των ομίλων του Περθ (αύριο 4/1 το tie) όπου περιμένει Κροατία ή Γαλλία, με φόντο τα ημιτελικά της διοργάνωσης που θα γίνουν στο Σίδνεϋ.

Με εξαίρεση τα πρώτα δύο game στο ματς που δυσκολεύτηκε στο σερβίς (τελικά κατέληξε να έχει 7 άσους στο ματς), η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν απόλυτη κυρίαρχος. Υπέπεσε σε μόλις τέσσερα λάθη στο πρώτο σετ (17 η Μέρτενς), ενώ είχε προβάδισμα με break στο 4-3 του δεύτερου σετ. Βρέθηκε να χάνει με 5-4 από την Βελγίδα στο δεύτερο σετ, ωστόσο ένα σερί 11 πόντων της χάρισε τη νίκη και την πρόκριση της χώρας μας.