Τον αποκλεισμό από τη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 87-76 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην «Uber Arena» του Βερολίνου για τον δεύτερο ημιτελικό του Final Four της Euroleague.

Oι «ερυθρόλευκοι» που βρέθηκαν για τρίτη σερί χρονιά ανάμεσα στους κορυφαίους, είδαν το όνειρό τους να σβήνει καθώς έκαναν αρκετά λάθη στο πρώτο ημίχρονο μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ.

Σημειώνεται πως οι Ισπανοί σκόραραν 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με 6/8 τρίποντα, κλείνοντας την περίοδο με προβάδισμα 28-10. Οι πόντοι που πέτυχαν, μάλιστα, είναι οι περισσότεροι σε πρώτη περίοδο στην ιστορία των F4.

Στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας ώθηση από τον κόσμο τους, οι Πειραιώτες αντέδρασαν ωστόσο πλήρωσαν τα λάθη και την αστοχία για να υποταχθούν τελικά στη βασίλισσα.

Οι κάτοχοι του θεσμού «μερένχες» και 11 φορές συνολικά θα επιδιώξουν το repeat πλέον κόντρα στον Παναθηναϊκό, στον τελικό της γερμανικής πρωτεύουσας που θα διεξαχθεί την Κυριακή 26 Μαΐου και ώρα 21:00.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές του Τσους Ματέο ήταν ο Ντζάναν Μούσα με 20 πόντους ενώ ακολούθησε ο Μάριο Χεζόνια με 12.

Από τους ηττημένους του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισε ο Άλεκ Πίτερς με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ πρόσθεσε άλλους 17. Σημαντική ήταν και η προσφορά του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με 15.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 56-37, 71-58, 87-76.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 4, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάτσο 3, Χεζόνια 12 (3), Ροντρίγκεθ 8 (2), Πουαριέ 11, Ταβάρες 9, Γιουλ 9 (1), Γιαμπουσέλε 11 (2), Εντιαγέ, Μούσα 20 (3).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4, Γουίλιαμς-Γκος 15 (3), Ράιτ, Κάνααν 7 (2), Φαλ 2, Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 23 (5), Πετρούσεβ 5 (1), Μιλουτίνοβ, ΜακΚίσικ 17 (3).

Ομαδικά στατιστικά Ρεάλ Μαδρίτης: 19/28 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 13/19 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 14 λάθη, 22 φάουλ.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 12/29 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 10/15 βολές, 31 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 22 φάουλ.