Πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης, από τις 8 ως τις 12 Δεκεμβρίου 2022 το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κικ Μπόξινγκ Εφήβων-Νεανίδων-Παίδων-Κορασίδων-Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών και Ανδρών- Γυναικών της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας του αθλήματος (ΠΟΚ). Ο Αθλητικός Σύλλογος ΟΡΜΥΛΙΑ-ΣΙΘΩΝΙΑ ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ (ΜΑΧΗΤΕΣ ΣΙΘΩΝΙΑΣ) έδωσε το παρόν με 14 συμμετοχές, αθλητές από όλες τις ηλικιακές κατηγορίες, οι οποίοι ως επί το πλείστων, αγωνίστηκαν για πρώτη φορά σε ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ο τελικός απολογισμός των μεταλλίων για τον σύλλογό μας ήταν: 3 χρυσά , 1 ασημένιο και 5 χάλκινα. Επίσης 7 αθλητές μας κατέκτησαν από 4 η ώς και 8 η θέση.

Ο ΑΣ ΜΑΧΗΤΕΣ ΣΙΘΩΝΙΑΣ, εκπροσωπήθηκε από τον Δάσκαλο του και Ομοσπονδιακό Προπονητή, κο Τσικούρη Ιωακείμ, και από δέκα (10) συνοδούς, γονείς και παράγοντες του συλλόγου.

Οι αθλητές αυτοί με τις διακρίσεις τους ήταν :

1) Ο Παπασαραφιανός Χρήστος , ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία +90 κιλά LIGHT CONTACT και +90 kgr KICK LIGHT Ανδρών και κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια,

2) Η Ψαθά Άννα, η οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία +65 κιλά KICK LIGHT Νεανίδων και κατέκτησε χρυσό μετάλλιο.

3) Η Σερβέτα Μαρία, η οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία +47 κιλά LIGHT CONTACT Πανκορασίδων και κατέκτησε αργυρό μετάλλιο,

4) Η Καλαϊτζή Ελένη, η οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία +65 κιλά KICK LIGHT Κορασίδων και κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο,

5) Η Λαζαρίδου Εύη, η οποία αγωνίστηκε στις κατηγορίες -60 κιλά KICK LIGHT και LIGHT CONTACT, και έλαβε δύο χάλκινα μετάλλια,

6) Η Ξιφαρά Τόνια, η οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία +47 κιλά LIGHT CONTACT Πανκορασίδων και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο,

7) Ο Ζαφειρούδης Δημήτριος, ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία -42 κιλά LIGHT CONTACT Πανπαίδων και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο,

8) Ο Μπαλέσντραβος Παναγιώτης , ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία -63 κιλά Εφήβων KICK LIGHT και κατέκτησε την τέταρτη θέση.

9) Η Τσακμάκα Μαρία, η οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία -60 κιλά LIGHT CONTACT Νεανίδων και κατέκτησε την τέταρτη θέση,

10) Η Παπασαραφιανού Αστερία, η οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία +47 κιλά LIGHT CONTACT Πανκορασίδων και κατέκτησε την τέταρτη θέση,

11) Η Λαζαρίδη Έλενα , η οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία +75 κιλά LIGHT CONTACT Νεανίδων και κατέκτησε την τέταρτη θέση,

12) Ο Κυπαρισσάς Παναγιώτης , ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία -52 κιλά Παίδων KICK LIGHT και κατέκτησε την πέμπτη θέση,

13) Ο Αραμπίδης Αβραάμ , ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία -74 κιλά Εφήβων KICK LIGHT και κατέκτησε την πέμπτη θέση και

14) Ο Θεοδωρίδης Κωνσταντίνος, ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία -42 κιλά Πανπαίδων KICK LIGHT και κατέκτησε την πέμπτη θέση.

Όλοι οι αγώνες προβλήθηκαν ζωντανά από την ιστοσελίδα της sportdata.org.

Ο ΑΣ ΜΑΧΗΤΕΣ ΣΙΘΩΝΙΑΣ , βοήθησε για ακόμα μια φορά ώστε να ακουστεί η Χαλκιδική μας στο χώρο του αθλήματος, αλλά και εκτός των συνόρων της Χώρας μας, καθώς τη διοργάνωση τίμησαν προπονητές , διαιτητές και παράγοντες του αθλήματος από όλο τον Κόσμο αφού το KICK BOXING έγινε πλέον ολυμπιακό άθλημα. Είναι μεγάλη η τιμή , αυτός ο μικρός επαρχιακός σύλλογος από την Χαλκιδική και την Κεντρική Μακεδονία, να βρίσκονται για ακόμα μία φορά στα ψιλότερα σκαλοπάτια του Πανελλήνιου αλλά και Παγκόσμιου επιπέδου του Κικ Μπόξινγκ, μεταξύ μεγάλων ονομάτων και Χωρών που πρωταγωνιστούν στο άθλημα.